Eksplorimi i Zelandës së Re në NZeTA-n tuaj: Gjithçka që duhet të dini 

Përditësuar më Jul 17, 2024 | eTA e Zelandës së Re

Kia Ora. A po planifikoni të vizitoni "Tokën e resë së gjatë të bardhë" - Zelandën e Re? Nëse po, atëherë kombi i Kivit ka të ngjarë të intrigojë shqisat tuaja me bukurinë e tij spektakolare piktoreske, kulturën e gjallë sportive dhe atraksionet e panumërta turistike. Është një nga vendet më të mira për t'u çlodhur, për t'u çlodhur dhe për t'u kthyer në shtëpi me disa nga kujtimet më të mira të jetës suaj.  

Sidoqoftë, për të vizituar dhe eksploruar vendin, hapi kryesor është të merrni një eTA të Zelandës së Re – i njohur gjithashtu si Autoriteti Elektronik i Udhëtimit të Zelandës së Re. Udhëtarët dhe vizitorët tranzit nga vendet e heqjes së vizave duhet të marrë një NZeTA përpara se të vizitojë vendin. Mbajtësit e pasaportave të vlefshme të këtyre kombësive dhe territoreve nuk kërkojnë të aplikojnë për vizë, por duhet të kenë Autoritetin Elektronik të Udhëtimit të Zelandës së Re. 

Ajo shërben si një vizë zyrtare vizitori që është e vlefshme deri në 2 vjet dhe ju lejon të qëndroni deri në 6 muaj në çdo periudhë 12 mujore. Megjithatë, është në dispozicion vetëm për:

 • Turistët (nga një vend me heqje vizash)
 • Udhëtarët e biznesit (nga një vend me heqje vizash)
 • Pasagjerë tranzit (nga një vend me heqje vizash)

Nëse po mbërrini në Zelandën e Re me anije lundrimi, mund të jeni të çdo kombësie. Nëse planifikoni të vizitoni vendin për të studiuar, punuar ose për qëllime mjekësore, duhet të aplikoni për vizë. Udhëtarët nga vendet pa heqje vizash duhet gjithashtu të aplikojnë për një vizë vizitor në Zelandën e Re përpara se të mund të hyjnë në vend.

Kur është koha e duhur për të vizituar Zelandën e Re?

Para se të aplikoni për një eTA të Zelandës së Re, është më mirë të filloni të planifikoni. Filloni duke ditur kohën e duhur për të vizituar vendin.

Sezoni i përsosur për të vizituar Zelandën e Re është gjatë verës - duke u ofruar vizitorëve të saj mundësi të bollshme për t'u zhytur në diell, për t'u kënaqur në aventura në natyrë, për të shijuar ushqimin dhe verën dhe pak nga gjithçka. Gjatë muajve të verës nga dhjetori deri në shkurt, ju mund të shfrytëzoni sa më shumë motin e ngrohtë dhe të shëndetshëm.

Shpëtojeni diellin në plazhet e mbushura me sheqer ose kënaquni në ndonjë aventurë argëtuese ujore. Ecni në male ose bëni një shëtitje romantike me shkurre. Dhe pastaj është koha për Krishtlindje! Muajt ​​e dimrit nga qershori deri në gusht janë idealë nëse jeni duke kërkuar për argëtim me ski. Vendndodhjet e shquara të skive si Plateau Qendrore, Wanaka ose Queenstown janë gjithmonë të zhurmshme nga udhëtarët dhe vendasit gjatë dimrit.

Dhe nëse doni disponueshmëri dhe tarifa më të mira për akomodimin ose objektet e tjera, merrni parasysh të vizitoni gjatë stinëve të shpatullave - Pranverë (shtator deri në nëntor) dhe vjeshtë (mars deri në maj). Cilido sezon që të vizitoni, sigurohuni që së pari të merrni NZeTA-n tuaj nëse i përkisni një vendi të heqjes dorë nga viza. Udhëtarët nga vende të tjera do të kërkonin një vizë të Zelandës së Re për vizitorët.

Vendet që duhen vizituar në Zelandën e Re

Falë peizazhit të saj të larmishëm, Zelanda e Re është një nga destinacionet kryesore turistike në botë, duke tërhequr udhëtarë nga e gjithë bota. Zbuloni disa nga vendet më shembullore që nuk mund të humbisni t'i vizitoni në turneun tuaj në Zelandën e Re.

Gjiri i Ishujve, Ishulli i Veriut

Duke përfshirë mbi 144 ishuj përgjatë gjirit të shndritshëm, Gjiri spektakolar i Ishujve është një nga destinacionet kryesore në Zelandën e Re. Është një parajsë për lundrim me jaht, lundrim ose peshkim sportiv. Vendi ofron gjithashtu mundësi të shkëlqyera për shëtitje, kajak në det, eksplorim të pyjeve subtropikale ose turne në vrimën e famshme në shkëmb dhe Kepin Brett.

Parku Kombëtar Fiordland dhe Milford Sound, Ishulli Jugor

Është një sit i Trashëgimisë Botërore, i njohur për peizazhin e tij mahnitës të skalitur nga akullnajat. Mos humbisni eksplorimin e pyjeve të shiut, majave malore, kaskadave, liqeneve dhe ishujve në det të hapur në Parkun Kombëtar. Disa nga fjordet më të famshme në këtë zonë janë Doubtful Sounds, Dusky dhe Milford. Është popullor për shëtitje dhe kajak në det.

Rotorua, Ishulli i Veriut

Nëse dëshironi të përjetoni topografinë dramatike të Zelandës së Re, Rotorua është një vizitë e domosdoshme. I vendosur në mes të Unazës së Zjarrit të Paqësorit, ai është një rajon gjeotermik aktiv që ka kratere vullkanike, burime termale, gejzerë, pishina balte dhe shumë më tepër. Disa aktivitete aventureske që mund të bëni këtu janë çiklizmi në mal, peshkimi i troftës, lundrimi dhe zhytja në qiell.

Queenstown, Ishulli Jugor

Pasi të keni marrë vizën tuaj eTA të Zelandës së Re ose vizën e rregullt për vizitorët nga vendet pa heqje vizash, planifikoni pushimet tuaja dhe nisuni për të eksploruar një nga destinacionet kryesore të aventurës. Queenstown është i vendosur në mes të maleve Remarkables dhe brigjeve të liqenit Wakapitu, duke ofruar aktivitete të bollshme aventureske. Ju mund të kënaqeni me aktivitete që shpërthejnë adrenalinë, si rafting në ujë të bardhë, shëtitje me varkë, kërcim me bungee, çiklizëm malor, ngjitje shkëmbinjsh, paragliding, shëtitje me varkë dhe ski tatëpjetë.

Auckland, Ishulli i Veriut

Vizitoni City of Sails, Auckland - qyteti më i madh i Zelandës së Re dhe shtëpia e dy porteve vezulluese që tërheqin udhëtarë nga e gjithë bota. Qyteti ofron disa nga përvojat më të bukura, duke shfaqur plazhe me rërë, vullkane, shtigje ecjeje në pyll, ishuj dhe limane piktoreske. Kjo e bën Auckland një nga destinacionet perfekte për aventura në shkretëtirë dhe udhëtime ditore.

Napier, Ishulli i Veriut

Nëse e doni ushqimin dhe artin, Napier patjetër do t'ju bëjë përshtypje. Pavarësisht nëse është plazhi i bukur Napier, arkitektura Art Deco, dizajni i stilit të misionit spanjoll ose ushqimi gustator - Napier është një vizitë e domosdoshme.

Për të eksploruar këto destinacione spektakolare, sigurohuni që të aplikoni për një vizë vizitori ose të merrni një eTA të Zelandës së Re të paktën 72 orë përpara se të udhëtoni në vend. Nëse vizitoni vendin pa një NZeTA, autoritetet e vizave të Zelandës së Re mund t'ju deportojnë në çdo kohë pa deklaruar ndonjë arsye për këtë.

Gjërat kryesore për të bërë në Zelandën e Re

Nëse jeni duke udhëtuar me familjen tuaj, ju pëlqen luksi ose dëshironi të eksploroni aktivitete aventureske që e bëjnë aventurën tuaj të nxituar? Marrja e një eTA të Zelandës së Re ose një vizë vizitori mund t'ju ndihmojë të kënaqeni me përvojat befasuese që do t'i vlerësoni përgjithmonë. Këtu janë gjërat kryesore për të bërë në vizitën tuaj në Zelandën e Re:

 • Ngrihuni, afrohuni dhe personalisht me balenat, delfinët, pinguinët dhe fokat e leshit ndërsa merrni me qira një kajak ose varkë dhe lundroni nëpër Gjirin e Ishujve
 • Ngjituni në vullkanin më të ri në ishullin Rangitoto dhe kapni një pamje mahnitëse të Auckland dhe ishujve
 • Përjetoni tërheqjen e parezistueshme të Cathedral Cove, duke bërë kajak rreth gadishullit të bukur Coromandel
 • Udhëtoni në shpellën më të lartë vullkanike të Auckland dhe shijoni pamjen e gjerë të qytetit. Zbuloni reliket e lashta të fshatit Māori ose vizitoni Kopshtet e Edenit në rrugën tuaj për t'u kthyer poshtë
 • Lëshojeni stresin, relaksohuni dhe përjetoni banjën natyrore në plazhin e ujit të nxehtë
 • Vizitoni shpellat mahnitëse të krimbave me shkëlqim në Waitomo
 • Lundroni dhe përjetoni bukurinë mahnitëse të Milford Sound
 • Rrjedh mbi majat e puthitura nga bora dhe liqenet e bukur malore të Alpeve Jugore
 • Shikoni një lojë emocionuese regbi në jetën reale

Si vizitor për herë të parë, nuk mund të humbisni duke u kënaqur në këto përvoja magjepsëse. Megjithatë, për të kërkuar hyrjen në vend në mënyrë të ligjshme, ju duhet të merrni një vizë të Zelandës së Re për vizitorët ose një eTA të Zelandës së Re. Këto dokumente zyrtare udhëtimi ju lejojnë të vizitoni vendin dhe të qëndroni për një kohë të shkurtër për qëllime turistike.

Sa kushton akomodimi në Zelandën e Re?

Për udhëtarët dhe turistët e huaj, Zelanda e Re ka një mori objektesh akomodimi, duke filluar nga hotelet me 5 yje deri te kabinat e ekskursioneve. Për strehim me vlerë të mesme, mund të prisni të paguani diku midis 150 dhe 230 dollarë (160-240 dollarë të Zelandës së Re) për akomodim të dyfishtë. Për bujtinat me 5 yje, kostoja do të ishte më e lartë, por shpenzimi i parave ia vlen përvojat që keni në Zelandën e Re.

Para se të udhëtoni në Zelandën e Re

Përpara se të udhëtoni në Zelandën e Re për turizëm dhe turizëm, është e detyrueshme të aplikoni për një eTA të Zelandës së Re. Përveç kësaj, ju gjithashtu duhet të keni një pasaportë të vlefshme ose një dokument zyrtar udhëtimi pa të cilin nuk mund të hyni në vend. Nëse nuk keni shtetësinë e një vendi të heqjes dorë nga viza, duhet të aplikoni për një vizë të rregullt të Zelandës së Re për vizitorët.

Përpara se të aplikoni për një NZeTA, është thelbësore të kontrolloni nëse i përmbushni kërkesat e përshtatshmërisë për një eTA të Zelandës së Re. Udhëtarët që vizitojnë nga një vend i heqjes dorë nga viza mund të aplikojnë për një eTA, pavarësisht nëse po udhëtojnë me avion ose me lundrim. Nëse keni shtetësinë e Shteteve të Bashkuara, Gjermanisë, Kanadasë ose Zelandës së Re, atëherë keni të drejtë të aplikoni për një NZeTA në internet.

Megjithatë, udhëtarët që kanë shtetësinë e Mbretërisë së Bashkuar lejohen të qëndrojnë në vend për 6 muaj, ndërsa të tjerët mund të qëndrojnë vetëm deri në 3 muaj. Sigurohuni që të aplikoni për një eTA të paktën 72 orë përpara se të hipni në fluturimin ose lundrimin tuaj. Aplikoni për një eTA të Zelandës së Re në internet në www.nz-visa-online.org.         


Sigurohuni që keni kontrolluar kualifikimi për eTA tuaj të Zelandës së Re. Nëse jeni nga një Vendi i Heqjes Visa atëherë mund të aplikoni për një eTA pavarësisht nga mënyra e udhëtimit (Ajër / Lundrim). Qytetarë të Shteteve të Bashkuara, Qytetarët kanadezë, Qytetarët gjermanëdhe Qytetarët e Mbretërisë së Bashkuar mund të aplikojnë në internet për eTA të Zelandës së Re. Banorët e Mbretërisë së Bashkuar mund të qëndrojnë në Zelandën e Re eTA për 6 muaj ndërsa të tjerët për 90 ditë.