Viza tranzit e Zelandës së Re

Përditësuar më Jul 17, 2024 | eTA e Zelandës së Re

Nëse po planifikoni të kaloni tranzit përmes Zelandës së Re në rrugën tuaj për në një vend tjetër, mund të merrni lehtësisht Autoritetin Elektronik të Udhëtimit (NZeTA) në vend të një vize. Kjo vlen veçanërisht për pasagjerët që kalojnë përmes Aeroportit Ndërkombëtar të Auckland.

A kam nevojë për një NZeTA për tranzit përmes Zelandës së Re?

Aplikimi për Transit NZeTA për Zelandën e Re: Lehtë dhe i përshtatshëm

Nëse po planifikoni të kaloni tranzit përmes Zelandës së Re në rrugën tuaj për në një vend tjetër, mund të merrni lehtësisht Autoritetin Elektronik të Udhëtimit (NZeTA) në vend të një vize. Kjo vlen veçanërisht për pasagjerët që kalojnë përmes Aeroportit Ndërkombëtar të Auckland.

Për të siguruar një përvojë të qetë tranziti, është e nevojshme që të gjithë udhëtarët e kualifikuar të kenë një NZeTA transit. Për fat të mirë, procesi i aplikimit për Autoritetin e Udhëtimit të Zelandës së Re është tërësisht online dhe mund të përfundojë shpejt.

Këtu janë pikat kryesore që duhet të dini për marrjen e a transit NZeTA:

Formulari i aplikimit për vizë të Zelandës së Re tani lejon vizitorët nga të gjitha kombësitë të marrin Zelanda e Re eTA (NZETA) me email pa vizituar Ambasadën e Zelandës së Re. Qeveria e Zelandës së Re tani rekomandon zyrtarisht vizën e Zelandës së Re ose ETA të Zelandës së Re në internet në vend që të dërgojë dokumente në letër. Ju mund të merrni NZETA duke plotësuar një formular në më pak se tre minuta në këtë faqe interneti. Kërkesa e vetme është të keni një kartë debiti ose krediti dhe ID-në e emailit. Ju nuk keni nevojë të dërgoni pasaportën tuaj për vulosjen e vizave. Nëse po mbërrini në Zelandën e Re me itinerarin e anijes së lundrimit, duhet të kontrolloni kushtet e pranueshmërisë së ETA-s së Zelandës së Re për Mbërritja e anijes së lundrimit në Zelandën e Re.

Kush ka nevojë për një NZeTA transit?

Pasagjerët tranzit, individë që duhet të kalojnë përmes Zelandës së Re gjatë rrugës për në një vend tjetër, duhet të kenë një NZeTA transit.

Kjo kërkesë zbatohet veçanërisht për pasagjerët që kalojnë tranzit përmes Aeroportit Ndërkombëtar të Auckland.

Aplikimi për një NZeTA transit

Procesi i aplikimit është i drejtpërdrejtë dhe mund të kryhet lehtësisht në internet.

Udhëtarët e kualifikuar mund të aplikojnë për Autoritetin e Udhëtimit të Zelandës së Re përpara transitit të tyre.

Rekomandohet të aplikoni për transitin NZeTA shumë përpara datës së udhëtimit tuaj për të shmangur çdo ndërlikim të minutës së fundit.

LEXO MË SHUMË:
Ne mbuluam më parë Shpella mahnitëse e Waitomo Glowworm.

Përfitimet e transitit NZeTA:

Transit NZeTA thjeshton procesin e tranzitit, duke e bërë më të lehtë për udhëtarët që kalojnë nëpër Zelandën e Re.

Ai thjeshton kërkesat e hyrjes dhe eliminon nevojën për një vizë tradicionale, duke kursyer kohë dhe përpjekje.

Kriteret e pranueshmërisë për transit NZeTA

Udhëtarët që plotësojnë kriteret e pranueshmërisë transit NZeTA mund të aplikojnë për këtë autoritet udhëtimi.

Kërkesat specifike mund të gjenden në faqen zyrtare të emigracionit në Zelandën e Re ose duke u konsultuar me autoritetet përkatëse.

Viza tranzite për Zelandën e Re: Kërkesat për pasagjerët e NZeTA jo-transit

Nëse po planifikoni të kaloni tranzit përmes Zelandës së Re në rrugën tuaj për në një vend tjetër dhe nuk keni të drejtë për transit NZeTA, është e rëndësishme të merrni një vizë tranziti. Kjo vizë kërkohet për pasagjerët që nuk plotësojnë kriteret për transitin NZeTA dhe siguron një përvojë të qetë tranziti përmes Zelandës së Re.

LEXO MË SHUMË:
Mësoni rreth Moti në Zelandën e Re.

NZeTA për pasagjerët transit: Vendet e pranueshme dhe kufizimet e daljes

Nëse jeni një pasagjer transit që planifikoni të kaloni përmes Aeroportit Ndërkombëtar të Auckland në Zelandën e Re, mund të keni të drejtë të merrni një NZeTA Transit. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se mbajtësit e një NZeTA transit nuk lejohen të dalin nga aeroporti gjatë ndalesës së tyre. Për të eksploruar qytetin ose vendin, udhëtarët me një ndalesë të gjatë duhet të aplikojnë ose për një NZeTA Turistike (për vendet me heqje vizash) ose një Vizë Turistike të Zelandës së Re (për vendet e kërkuara për vizë). Aplikimet për vizë duhet të bëhen në ambasadën ose konsullatën më të afërt të Zelandës së Re për vendet e mëposhtme.

Afganistan

Shqipëri

Algjeri

Andorra

Angolë

Antigua dhe Barbuda

Argjentinë

Armeni

Austri

Azerbaixhan

Bahamas

Bahrain

Bangladesh

Barbados

Bjellorusi

Belgjikë

Belize

benin

Butani

Bolivi

Bosnja dhe Hercegovina

Botsvanë

Brazil

Brunei Darussalam

Bullgari

Burkina Faso

Burundi

Kamboxhi

Kamerun

Kanadë

Cape Verde

Republika Qendrore e Afrikës

Çad

Kili

Kinë

Kolumbi

Komora

Kongo

Kostarikë

Cote D'Ivoire

Kroacia

Kubë

Republika Çeke

Danimarkë

Djibouti

Dominica

Republika Domenikane

Ekuador

Egjipt

El Salvador

Guinea Ekuatoriale

Eritrea

Estoni

Etiopi

Fiji

Finlandë

Francë

Gabon

Gambia

Gjeorgji

Gjermani

Gana

Greqi

grenada

Guatemala

Guine

Guinea-Bissau

Guajana

Haiti

Honduras

Hong Kong

Hungari

Islandë

Indi

Indonezi

Iran, Islamic Republic of

Irlandë

Irak

Izrael

Itali

Xhamaika

Japoni

Jordan

Kazahstan

Kenya

Qiribati

Republika Kore, Popullore Demokratike e

Korea, Republika e

Kuwait

Kirgistan

Lao Republika Popullore Demokratike

Letoni

Liberi

Libi

Lihtenshtajni

Lituani

Luksemburg

Macau

Maqedoni

Madagaskar

Malawi

Malaysia

Maldivet

mali

Maltë

Ishujt Marshall

Mavritani

Lojra

Meksikë

Mikronezi, Shtetet e federuar

Moldavia, Republika e

Monaco

Mongoli

Mali i Zi

Marok

Mozambik

Myanmar

Namibia

Naurua

Nepal

Holandë

Nikaragua

Niger

Nigeri

Norvegji

Oman

Pakistan

Palau

Palestinian Territory

Panama

Papua Guinea e Re

Paraguaj

Peru

Filipinet

Poloni

Portugali

Qatar

Republika e Qipros

Rumani

Federata Ruse

Rwanda

Saint Kitts dhe Nevis

Saint Lucia

Shën Vincenti dhe Grenadinet

Samoa

San Marino

Sao Tome dhe Principe

Arabia Saudite

Senegal

Serbia

Seychelles

Sierra Leone

Singapore

Slovakia

Slovenia

Ishujt Solomon

Somalia

Afrika e Jugut

Sudani i Jugut

Spanjë

Sri Lanka

Sudan

Suriname

Swaziland

Suedi

Zvicër

Siriane Arabe Republika

Taiwan

Taxhikistan

Tanzania, Republika e Bashkuar e

Tajlandë

Timor-Leste

Togo

karrocë me dy rrota

Trinidad dhe Tobago

Tunizi

Turqi

Tuvalu

Ukrainë

Emiratet e Bashkuara Arabe

SHBA

Mbretëria e Bashkuar

Uruguay

Uzbekistan

Vanuatu

Qyteti i Vatikanit

Venezuela

Vietnam

Jemen

Zambia

Zimbabve

Këtu janë disa informacione thelbësore në lidhje me NZeTA për pasagjerët transit:

LEXO MË SHUMË:

Për qëndrime të shkurtra, pushime ose aktivitete profesionale të vizitorëve, Zelanda e Re tani ka një kërkesë të re hyrje të njohur si Viza e Zelandës së Re eTA. Të gjithë jo-shtetasit duhet të kenë një vizë aktuale ose autorizim dixhital të udhëtimit për të hyrë në Zelandën e Re. Aplikoni për NZ eTA me Aplikacionin Online për Vizë të Zelandës së Re.

Vendet e pranueshme për një NZeTA Transit

Mbajtësit e pasaportave nga një gamë e gjerë vendesh, të listuara në listën e dhënë, përfshihen në marrëveshjen e heqjes dorë nga tranziti i Zelandës së Re.

Qytetarëve të këtyre vendeve u kërkohet të marrin një NZeTA Transit për ndalesa në Aeroportin Ndërkombëtar të Auckland.

 • Kufizimet për daljen nga aeroporti:

Mbajtësit e një NZeTA transit nuk lejohen të largohen nga ambientet e aeroportit gjatë ndalesës së tyre.

Nëse keni një ndalesë të gjatë dhe dëshironi të vizitoni qytetin ose vendin, duhet të aplikoni ose për një NZeTA Turistike (për vendet me heqje vizash) ose një Vizë Turistike të Zelandës së Re (për vendet e kërkuara për vizë).

 • Aplikimi për një vizë turistike NZeTA ose të Zelandës së Re:

Udhëtarët nga vendet e heqjes së vizave mund të aplikojnë për një NZeTA Turizmi në internet, e cila u lejon atyre të vizitojnë Zelandën e Re për qëllime turistike.

Udhëtarët nga vendet e kërkuara për vizë duhet të aplikojnë për një vizë turistike të Zelandës së Re përmes ambasadës ose konsullatës më të afërt të Zelandës së Re.

LEXO MË SHUMË:
Rotorua është një vend i veçantë që nuk ngjan me asnjë vend tjetër në botë, pavarësisht nëse je një drogues i adrenalinës, nëse dëshiron të marrësh dozën tënde kulturore, dëshiron të eksplorosh mrekullitë gjeotermale ose thjesht dëshiron të çlodhesh nga sforcimet e jetës së përditshme në mes. mjedis i mrekullueshëm natyror. Mësoni rreth Gjërat kryesore për të bërë në Rotorua për pushuesit aventurierë

Aplikimi për një NZeTA Transit të Zelandës së Re: Kërkesat dhe Procesi i Aplikimit

Marrja e një NZeTA Transit për Zelandën e Re është një proces i thjeshtë dhe i drejtpërdrejtë. Për të aplikuar për një NZeTA Transit, aplikantët duhet të kenë të disponueshme informacionin e mëposhtëm:

Kërkesat e përshtatshmërisë

Aplikantët duhet të kenë një pasaportë të përshtatshme që mbetet e vlefshme për të paktën 3 muaj përtej datës së synuar të tranzitit në Zelandën e Re.

Është e rëndësishme të kontrolloni nëse pasaporta juaj është e përshtatshme për Transit NZeTA, pasi disa vende mund të kenë kërkesa ose kufizime specifike.

Adresa e postës elektronike (e-mail)

Aplikantët duhet të kenë një adresë emaili aktuale dhe të aksesueshme ku do të marrin njoftime dhe përditësime në lidhje me aplikacionin e tyre NZeTA.

Është thelbësore të jepni një adresë të vlefshme emaili për të qëndruar të informuar për statusin e aplikacionit.

Mënyra e pagesës

Aplikantët do të kenë nevojë për një kartë krediti ose debiti të vlefshme për të mbuluar tarifat që lidhen me aplikacionin Transit NZeTA.

Mënyrat e pranuara të pagesës do të specifikohen gjatë procesit të aplikimit.

Udhëzimet e aplikimit

Procesi i aplikimit për një NZeTA Transit të Zelandës së Re është i përshtatshëm për përdoruesit dhe i lehtë për t'u ndjekur.

Udhëzimet e hollësishme do të jepen në faqen zyrtare të emigracionit në Zelandën e Re ose në portalin e dedikuar të aplikimit NZeTA.

Udhëzues hap pas hapi për marrjen e një NZeTA Transit për Zelandën e Re

Marrja e një NZeTA Transit për tranzit përmes Zelandës së Re përfshin një proces të thjeshtë hap pas hapi. Këtu është një udhëzues për t'ju ndihmuar të lundroni nëpër procedurën e aplikimit:

 • Mblidhni detajet e kërkuara:

Sigurohuni që të keni informacionin e nevojshëm personal, duke përfshirë emrin tuaj të plotë, datën e lindjes dhe gjininë.

Bëni gati detajet e pasaportës, duke përfshirë numrin e pasaportës, vendin e lëshimit dhe datën e skadencës.

Përgatitni informacionin tuaj të udhëtimit, të tilla si data dhe ora e tranzitit tuaj të synuar përmes Aeroportit Ndërkombëtar të Auckland.

 • Pyetje për shëndetin dhe sigurinë:

Çdo udhëtar duhet t'u përgjigjet disa pyetjeve të shëndetit dhe sigurisë si pjesë e procesit të aplikimit NZeTA.

Jepni përgjigje të sakta dhe të vërteta për këto pyetje.

 • Rishikoni detajet e pasaportës:

Shqyrtoni me kujdes detajet e dhëna në aplikimin tuaj dhe sigurohuni që ato përputhen me informacionin në pasaportën tuaj.

Kontrolloni dy herë për çdo gabim ose mospërputhje përpara se të dorëzoni aplikacionin.

 • Dorëzimi i aplikimit dhe llogaritja e tarifës:

Plotësoni formularin e aplikimit NZeTA, duke ofruar të gjithë informacionin e kërkuar.

Sistemi do të njohë automatikisht nevojën për një NZeTA Transit bazuar në informacionin tuaj të udhëtimit dhe do të llogarisë tarifat e aplikueshme.

 • Kufizimet e tranzitit dhe kufizimet e aeroportit:

Mbani në mend se pasagjerët transit mund të udhëtojnë vetëm përmes Aeroportit Ndërkombëtar të Auckland dhe duhet të qëndrojnë brenda zonës së tranzitit ose në bordin e avionit të tyre.

Nëse keni ndërmend të largoheni nga aeroporti dhe të eksploroni Zelandën e Re, do t'ju duhet të aplikoni për një NZeTA për Turizëm për të hyrë në vend.

 • Kufizimet transit NZeTA në aeroporte të tjera:

Është e rëndësishme të theksohet se qytetarët e kualifikuar nuk mund të kalojnë tranzit me NZeTA përmes Aeroportit Wellington ose Aeroportit Christchurch. Transit nëpër këto aeroporte mund të kërkojë dokumentacion ose viza alternative.

Hapat thelbësorë për Aplikimin eTA të Tranzitit të Zelandës së Re

Për të siguruar një proces të suksesshëm aplikimi për një eTA Transit të Zelandës së Re, është e rëndësishme të ndiqni këto hapa thelbësorë:

Plotësimi i formularit eTA NZ

Aplikuesit duhet të plotësojnë Formulari eTA i Zelandës së Re saktë dhe të sigurojë të gjithë informacionin e kërkuar.

Formulari do të përfshijë të dhënat personale, informacionin e pasaportës dhe datat e udhëtimit.

Merrni kohën tuaj për të plotësuar me kujdes formularin për të shmangur gabimet ose lëshimet.

Vlefshmëria e pasaportës

Sigurohuni që pasaporta juaj të mbetet e vlefshme për të paktën 3 muaj përtej datës(ave) të mbërritjes suaj të pritshme në Zelandën e Re.

Nëse pasaporta juaj është afër skadimit, rekomandohet ta rinovoni atë përpara se të aplikoni për Transit eTA.

Pagesa e tarifës eTA

Paguani tarifën e aplikueshme eTA duke përdorur një kartë debiti ose krediti të vlefshme.

Verifikoni që të dhënat e kartës suaj të jenë të sakta dhe të përditësuara për të shmangur problemet e pagesës.

Miratimi dhe shkarkimi

Pasi të miratohet aplikimi juaj për eTA Transit të Zelandës së Re, do të merrni njoftim me email.

Ndiqni udhëzimet e dhëna për të shkarkuar dokumentin tuaj të miratuar eTA.

Sigurohuni që të keni një kopje dixhitale ose të printuar të eTA për të paraqitur gjatë kalimit tuaj përmes Aeroportit Ndërkombëtar të Auckland.

Është gjithashtu e këshillueshme që të rishikoni plotësisht kërkesat e Zelandës së Re eTA përpara se të filloni aplikimin tuaj për t'u siguruar që i përmbushni të gjitha kriteret e nevojshme. Kuptimi i kërkesave do t'ju ndihmojë të siguroni informacion të saktë dhe të rrisni shanset për një aplikim të suksesshëm.

Shumica e aplikacioneve eTA të Zelandës së Re për qëllime tranziti përpunohen brenda 24 deri në 48 orëve të punës.

Kërkesat për vizë tranzite: Kur të merrni një vizë transit në vend të një NZeTA tranzite

Në raste të caktuara, pasagjerëve transit u kërkohet të marrin një vizë tranziti për Zelandën e Re në vend të një NZeTA Transit. Ja kur duhet të aplikoni për një vizë tranziti:

 • Mospërshtatshmëria për një NZeTA Transit:

Pasagjerët që nuk plotësojnë kriteret e pranimit për a Transit NZeTA kërkohet të marrin një vizë tranziti.

Disa vende mund të mos mbulohen nga marrëveshja e heqjes dorë nga Transit NZeTA, gjë që kërkon një aplikim për vizë tranziti.

 • Dokumentacion shtesë mbështetës:

Procesi i aplikimit për vizë tranziti zakonisht kërkon dokumentacion shtesë mbështetës.

Aplikantëve mund t'u duhet të japin detaje të tilla si itinerari i udhëtimit, vërtetimi i udhëtimit të mëtejshëm dhe një pasaportë e vlefshme.

 • Aplikimi paraprakisht:

Udhëtarët që kërkojnë vizë tranziti duhet të aplikojnë shumë përpara udhëtimit të tyre.

Lejimi i kohës së mjaftueshme për përpunim është i rëndësishëm për të shmangur çdo vonesë ose komplikim në planet e tyre të udhëtimit.

 • Dalja nga aeroporti dhe eksplorimi i Zelandës së Re:

Individët nga vendet e përjashtuara nga viza që dëshirojnë të largohen nga aeroporti dhe të eksplorojnë Zelandën e Re duhet të aplikojnë për një vizë tranziti.

Viza e tranzitit u jep atyre lejen për të hyrë në vend përkohësisht për aktivitetet e tyre të dëshiruara.

Marrja e një vize tranziti për Zelandën e Re: Procesi i aplikimit

Për të marrë një vizë tranziti për në Zelandën e Re, udhëtarët duhet të ndjekin procesin e aplikimit të përshkruar më poshtë:

 • Plotësoni formularin e aplikimit për vizë transit INZ 1019:

Shkarkoni dhe plotësoni formularin e aplikimit për vizë tranzite INZ 1019, duke u siguruar që të gjitha seksionet të jenë plotësuar saktë dhe plotësisht.

Jepni të gjithë informacionin e kërkuar, duke përfshirë detajet personale, planet e udhëtimit dhe informacionin e kontaktit.

 • Jepni një kopje të faqes së pasaportës:

Përfshini një kopje të qartë të faqes së pasaportës që shfaq informacionin dhe foton tuaj personale.

Sigurohuni që kopja të jetë e lexueshme dhe të tregojë të gjitha detajet e nevojshme.

 • Paraqisni aranzhimet e udhëtimit të mëtejshëm:

Përfshini dëshmi të aranzhimeve tuaja të tua të udhëtimit, të tilla si itineraret e fluturimeve ose biletat.

Këto dokumente duhet të tregojnë se ju do të largoheni nga Zelanda e Re brenda periudhës së caktuar të tranzitit.

 • Përfshi itinerarin e udhëtimit:

Jepni një itinerar të detajuar udhëtimi, duke përshkruar rrugën tuaj të tranzitit dhe kohën e kaluar në Zelandën e Re.

Përfshini informacion mbi aktivitetet tuaja të planifikuara gjatë periudhës së tranzitit.

Deklaratë që shpjegon qëllimin e udhëtimit:

Shkruani një deklaratë që shpjegon qëllimin e udhëtimit tuaj në vendin e destinacionit.

Tregoni qartë qëllimet dhe arsyet tuaja për të kaluar tranzit përmes Zelandës së Re.

 • Dorëzimi i aplikimit:

Përpiloni të gjitha dokumentet e kërkuara dhe dorëzojini ato, së bashku me formularin e plotësuar të aplikimit, tek autoritetet përkatëse të imigracionit në Zelandën e Re.

Ndiqni udhëzimet e specifikuara për dorëzimin e aplikacionit, duke përfshirë çdo udhëzim specifik për paraqitjen online ose offline.


Sigurohuni që keni kontrolloi përshtatshmërinë për eTA të Zelandës së Re. Nëse jeni nga një Vendi i Heqjes Visa atëherë mund të aplikoni për një eTA pavarësisht nga mënyra e udhëtimit (Ajër / Lundrim). Qytetarë të Shteteve të Bashkuara, qytetarët evropianë, Qytetarë të Hong Kongutdhe Qytetarët e Mbretërisë së Bashkuar mund të aplikojnë në internet për eTA të Zelandës së Re. Banorët e Mbretërisë së Bashkuar mund të qëndrojnë në Zelandën e Re eTA për 6 muaj ndërsa të tjerët për 90 ditë.